Jak zbudować dom krok po kroku, jeśli nie masz o tym pojęcia?
Jak uzyskać warunki zabudowy?
Poznajcie Hanię i Marka. Od kilku lat marzą o przeprowadzce do własnego domu pod Warszawą. Działkę dostali od rodziców Marka, którzy wspominali o odrolnieniu działki, ale para nie interesowała się tym tematem do teraz. Dziś przybliżymy temat przekształcenia działki rolnej na budowlaną.
Odrolnienie działki – co to jest?
Odrolnienie to potoczna nazwa zmiany przeznaczenia działki rolnej na cele nierolnicze, najczęściej jest to przekształcenie działki rolnej na budowlaną. Hania i Marek przejdą przez 2 etapy procedury odrolnienia.
Odrolnienie działki – etapy
Proces odrolnienia składa się z 2 etapów:
- zmiana przeznaczenia gruntu – para zmieni miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub uzyska decyzję o warunkach zabudowy (WZ),
- wyłączenie gruntów z produkcji rolnej.
Odrolnienie działki – zmiana przeznaczenia
Pierwszy z etapów przekształcenia działki rolnej na budowlaną. Para sprawdzi przeznaczenie działki w MPZP. Najlepiej uzyskać wypis i wyrys z MPZP, w którym znajdzie przeczenie gruntu. Jeżeli działka przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, pierwsza przeszkoda pokonana 😊.
Jeśli przeznaczenie różni się od tego, co chcemy wybudować – para złoży wniosek o zmianę miejscowego planu. W najgorszej sytuacji są właściciele działek o klasach gruntu I-III, ponieważ na zmianę przeznaczenia takich gruntów zgodę wydaje minister ds. rozwoju wsi. Klasę gruntu sprawdzicie na wypisie z ewidencji gruntów.
Co w sytuacji braku planu miejscowego w gminie? Złożycie wniosek o wydanie warunków zabudowy.
Jeżeli działka Hani i Marka znajduje się w granicy miasta – pominą ten krok i przejdą do następnego kroku przekształcania działki rolnej na budowlaną.
Odrolnienie działki – wyłączenie gruntów z produkcji rolnej
Drugim krokiem do przekształcenia działki rolnej na budowlaną jest wyłączenie gruntów z produkcji rolnej. Mamy dobrą wiadomość dla części właścicieli. Grunty pochodzenia mineralnego klas IV-VI nie wymagają uzyskiwania zezwolenia na wyłączenie. Ale jak sprawdzić pochodzenie gruntu? Złożyć wniosek do starostwa o udzielenie takiej informacji.
Hania i Marek nie są wśród tych szczęśliwców i składają wniosek. Przed wizytą w urzędzie, warto zadzwonić i zapytać, jakich załączników wymaga urząd.
Odrolnienie działki – opłaty za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej
Niestety ten etap przekształcenia wiążę się z opłatami. Nie zapłacisz opłat, jeżeli wyłączysz z produkcji 500 m² (w przypadku budynku jednorodzinnego). Jeżeli przekroczysz ten limit – urząd naliczy opłaty od nadwyżki.
W zezwoleniu na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej znajdziesz informację o jednorazowej należność i opłatach rocznych.
Należność urząd pomniejszy o wartość rynkową gruntu. Jeżeli wartość przewyższy należność – nic nie zapłacisz. Opłaty roczne w wysokości 10 % należności (bez pomniejszania o wartość gruntu) będziecie płacić przez 10 lat.
Wiecie już, co zrobić, żeby przekształcić działkę rolną na budowlaną. Jeżeli chcecie wybudować dom na działce rolnej, możemy pomóc Wam w budowie i sprawach administracyjnych. Czekamy na
wiadomość.